Saturday, April 26, 2014

We Are Moving!

Our site is on the move! Please update your bookmarks to the new site at: http://thelacrossenews.wordpress.com

Thank you to all the viewers who follow us! Our first three months has been fun!

Tuesday, April 22, 2014

University of Wisconsin To Host GLLL Championship Tournament Weekend


The 2014 Great Lakes Lacrosse League (GLLL) regular season has come to a close and league champions will be crowned on the weekend of April 26-27. The Wisconsin Badgers club lacrosse team will host a league championship tournament in two divisions. The "A" bracket consists of the top eight clubs in GLLL while the "B" bracket features 20 teams.

Great Lakes Lacrosse League was established in 2004 as a low-cost alternative for college club lacrosse teams looking to play at a competitive level. Originally started with nine clubs, the GLLL has grown to over 40 teams in seven states.

'A' Bracket Quarterfinals Schedule-(Saturday)
  • 4:00 PM: #3 Wisconsin Red (7-1) vs Winona State (8-0)
  • 5:15 PM: #1 Notre Dame (7-0) vs UW-Whitewater (5-3)
  • 6:30 PM: #2 Marquette (7-1) vs Northern Michigan (7-0-1)
  • 7:45 PM: #4 Northwestern (9-1) vs UW-La Crosse (6-3)

'B' Bracket 1st Round Schedule-(Saturday)
  • 10:00 AM: Northern Illinois (2-6) vs Schoolcraft (2-6)
  • 10:00 AM: St. Scholastica (1-6) vs Western Illinois (1-6)
  • 10:00 AM: Concordia-Moorhead (0-7) vs UW-Oshkosh (0-3)
  • 10:00 AM: St. Norbert (2-5) vs UW-River Falls (4-4)
  • 11:15 AM: UW-Eau Claire (3-6) vs UW-Platteville (1-7)
  • 11:15 AM: Loyola-Chicago (3-3) vs North Dakota (5-3)
  • 11:15 AM: Augsburg (5-1) vs UW-Stevens Point (4-4-1)
  • 11:15 AM: UW-Milwaukee (2-6) vs UW-Stout (3-4)
  • 12:30 PM: Carleton (6-0) vs NIU/Schoolcraft winner
  • 12:30 PM: Mad Cow LC (6-2) vs St. Scholastica/WIU winner
  • 12:30 PM: Wisconsin White (4-4) vs Concordia/UWO winner
  • 12:30 PM: Holy Cross (4-4) vs St. Norbert/UWRF winner

Lacrosse On TV (April 22-28)


Tuesday

3:00 PM: Patriot League Quarterfinal- Bucknell at Colgate, Patriot League Network

6:00 PM: Patriot League Quarterfinal- Navy at Lehigh, Patriot League Network

Wednesday

6:00 PM: Villanova at Johns Hopkins, ESPNU

Friday

3:30 PM: Patriot League semi- Loyola vs TBD, CBS Sports Network

4:00 PM: ACC semi- Duke vs Syracuse, ESPNU

6:30 PM: ACC semi- Maryland vs Notre Dame, ESPNU

6:30 PM: Patriot League semi- Army vs TBD, CBS Sports Network

8:30 PM: Vancouver Stealth at Edmonton RushThe Lacrosse Network | TLN

Saturday

noon: SLC Quarterfinal- Grand Canyon vs UNLV, The Lacrosse Network | TLN

12:30 PM: Harvard at Yale, Fox College Sports

6:00 PM: Ohio Machine MLL at Charlotte Hounds MLL, MSG+

6:30 PM: Rochester Knighthawks at Buffalo BanditsThe Lacrosse Network | TLN

6:30 PM: Colorado Mammoth at Philadelphia WingsThe Lacrosse Network | TLN

7:00 PM: Toronto Rock at Minnesota SwarmThe Lacrosse Network | TLN

9:00 PM: Calgary Roughnecks at Vancouver StealthThe Lacrosse Network | TLN

Sunday

noon: Patriot League championshipCBS Sports Network

noon: ACC championship, ESPNU

5:00 PM: Rochester Rattlers MLL at New York Lizards MLLCBS Sports Network

Monday, April 21, 2014

Heading Into Postseason, Loyola No. 1


Last Updated - April 21, 2014
RANKSCHOOLRECORDPOINTSPREVIOUS
1Loyola (Md.) (15)12-14331
2Duke (7)12-24252
3Denver11-23913
4Syracuse9-33704
5Johns Hopkins9-33395
6North Carolina10-33336
7Maryland10-23247
8Penn7-32649
9Notre Dame6-52438
10Virginia9-524210
11Hofstra10-323211
12Cornell10-321212
13Yale8-319113
14Army9-311916
15Bryant11-311715
16Drexel9-49818
17Fairfield10-38917
18Lehigh11-46319
19Harvard8-562NR
20Princeton7-53314
Dropped out: No. 20 Massachusetts.
Also receiving votes: Albany, Saint Joseph's, Massachusetts, Ohio State. 

Aleš Hřebeský Memorial Tournament This Week In Czech Republic


The 21st Annual Aleš Hřebeský Memorial will be held on April 23-26 in Czech Republic. The tournament features 21 teams from nine countries in Europe and North America.

North American teams

Homepage / 2014 / Teams

Skupina/Group A

Pioneers (CAN)
Kahnawake Rapids (IRO)
Goldstar Tel Aviv (ISR)

Skupina/Group B

LC Custodes (CZE)
Deutschland Adler (GER)
Polish Eagles (POL)

Skupina/Group C

Green Gaels (CAN)
LimeGreen Riggers (IRL)
Vienna Monarchs (AUT)

Skupina/Group D

Megamen (USA)
TJ Mlešice (CZE)
Glasgow Clydesiders (SCO)

Skupina/Group E

London Knights (ENG)
Bundeswehr Lacrosse (GER)
Turku Titans (FIN)

Skupina/Group F

Nova Scotia Privateers (CAN)
Kahnawake Tomahawks (IRO)
LCC Wolves (CZE)

Skupina/Group G

SK Lacrosse Jižní Město (CZE)
Bats Bratislava (SVK)
Team EuroLaxCo (FRA)

Friday, April 18, 2014

MLL On TLN Broadcast Schedule


(ALL TIMES EASTERN)
  • Sat 4/26           Denver Outlaws at Florida Launch, 7:00 PM
  • Sun 4/27         Chesapeake Bayhawks at Boston Cannons, 1:00 PM
  • Sat 5/3             Charlotte Hounds at Florida Launch, 7:00 PM
  • Sat 5/10           Denver Outlaws at Boston Cannons, 6:00 PM
  • Sat 5/17           Florida Launch at Chesapeake Bayhawks, 7:00 PM
  • Sat 6/14           Rochester Rattlers at Ohio Machine, 5:30 PM
  • Sat 6/14           Florida Launch at Charlotte Hounds, 7:00 PM
  • Sat 6/21           Ohio Machine at Boston Cannons, 8:00 PM
  • Sat 6/28           Ohio Machine at New York Lizards, 7:00 PM
  • Sat 6/28           Chesapeake Bayhawks at Florida Launch, 7:00 PM
  • Thu 7/17         Rochester Rattlers at Chesapeake Bayhawks, 7:00 PM
  • Sat 7/26           Charlotte Hounds at Rochester Rattlers, 7:00 PM
  • Sat 8/2             Ohio Machine at Rochester Rattlers, 7:00 PM
  • Sat 8/9             Rochester Rattlers at Boston Cannons, 7:00 PM
  • Sat 8/9             Charlotte Hounds at Chesapeake Bayhawks, 7:00 PM
  • Sat 8/9             Florida Launch at Ohio Machine, 7:00 PM
About TLN:
The Lacrosse Network | TLN is a YouTube partner dedicated to growing the game of lacrosse through the power of media. Founded in 2011, TLN has quickly emerged as the premiere source of lacrosse media through its live broadcasts and slate of original programming. For more information, visit www.YouTube.com/TLN.